Odtworzone wzory – wprowadzenie

Historia odkrycia wzorów, które tu prezentujemy, jest dość niezwykła. Zostały one odnalezione podczas sprzątania spalonej willi w Szczawnicy i podarowane koronkarce, zainteresowanej zakopiańskimi tradycjami. Jakież było jej zdziwienie, kiedy odkryła, że zostały one prawdopodobnie stworzone w słynnej Krajowej Szkole Koronkarskiej w Zakopanem.

Ponad sto lat temu wzory rysowano na kartonach, dlatego wiele spośród tych znalezionych jest niekompletnych, podartych, a o tym, że kiedyś były tam wyrysowane linie można się jedynie domyślać na podstawie śladów po szpilkach. Na potrzeby projektu koronkarka Magdalena Cięciwa podjęła się odtworzenia wzorów oraz wykonania na ich podstawie koronek. Efekty jej pracy można obejrzeć na naszej stronie.

Zachęcamy do podjęcia wyzwania i samodzielnego wykonania tych koronek. Przy każdym wzorze zamieszczony jest link, który umożliwia pobranie i wydrukowanie wzoru.

Reklamy
Comments
2 Komentarze to “Odtworzone wzory – wprowadzenie”
 1. Dorota pisze:

  Bardzo ciekawa informacja, tym bardziej, że ciekawi mnie folklor polski, a i koronki klockowe nie są mi obce. Tylko Jak można do tych wzorów zakopiańskich dotrzeć?

  • nadwyraz pisze:

   W ramach projektu odtworzyliśmy 10 wzorów, są dostępne w zakładce „Odtworzone wzory” (a także można dotrzeć do każdego z nich poprzez stronę główną, są zaprezentowane kolejno pod wpisem wprowadzającym). Jeśli chodzi o możliwość dotarcia do większej liczby wzorów, w tej chwili jest to raczej trudne (albo my o tym nie wiemy), ponieważ nie powstało żadne opracowanie na ich temat, znajdują się w archiwach osób prywatnych, a także w zbiorach Muzeum Zakopiańskiego (które przejęło archiwum Szkoły Koronkarskiej).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: