Materiały

Niezależnie od tego, czy zamierzamy stworzyć swój pierwszy prosty koronkowy pasek, czy serwetę złożoną ze skomplikowanych elementów, potrzebne są te same materiały. Jeśli je zgromadzimy, wykonanie najbardziej wyrafinowanego wzoru jest już tylko kwestią umiejętności i czasu.

Nici – najczęściej lniane (dawniej także bawełniane i jedwabne, a współcześnie czasami metalowe i wełniane). Szpulka taka, jak na zdjęciu, wystarcza na zrobienie sporej serwetki. Nici są dostępne w dobrych pasmanteriach. Przy kupowaniu należy zwrócić uwagę, czy są bardzo ściśle skręcone. Do zrobienia podstawy przedstawionych przez nas wzorów użyte były nici lniane – białe i szare, oraz, przy sercu, jedwabne w kolorze żółtym.

Klocki – mogą mieć różne kształty, zwykle zrobione są z drewna, ale zdarzają się także wykonane z kości słoniowej, szkła, metalu, rogu lub plastiku. Na początek dobrze zaopatrzyć się w 16 klocków; w naszych podstawowych wzorach używa się 5 i 4 par. Klocki można zamówić u stolarza, a także kupić w internecie.

Wałek – wypełniony sianem lub trocinami, musi być bardzo twardy. Umieszcza się go na specjalnej podkładce (podstawce), a następnie na stole. Wałek można bardzo prosto wykonać samemu, instrukcja znajduję się na przykład na tej stronie. Bardzo ważna jest podstawka – zapobiega przesuwaniu się wałka, można ją szybko zrobić, zbijając ze sobą listewki, tak, jak pokazano na zdjęciu.

Wzór – wyrysowany na kalce, ewentualnie na papierze.

Dodatkowo: szpilki, które przytrzymują robotę, cienkie szydełko, którym łączy się poszczególne elementy oraz nożyczki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: