Wspomnienia o szkole

Wspomnienia absolwentki szkoły Marii Michalikowej-Stopkównej uczęszczającej do szkoły w latach 1927- 1929

Szkoła w tym okresie mieściła się przy ul. Sienkiewicza. Oświetlenie sal było naftowe – zajęcia odbywały się przez cały dzień.

Po trzech latach nauki w szkole najlepsze absolwentki zostawały zatrudnione w pracowni przy szkole, inne pracowały chałupniczo. Młodzież góralska żyła w wielkiej biedzie. Jedno jajko otrzymane z domu wymieniano w piekarni u Dańca na 3 czerstwe bułki. Posiłków [w] szkole nie było.

Dziewczęta o trzech bułkach lub opiekanych ziemniakach pracowały cały dzień.

 

Wspomnienia Marii Latko uczennicy i nauczycielki Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem, pisane z okazji 75-lecia szkoły

Uczennice już po paru tygodniach, po przerobieniu próbek i opanowaniu techniki koronek klockowych dostawały zamówienia najmniej na 5 m koronki i wstawki i otrzymywały zapłatę, z początku niewielką, ale wtedy każdy zarobiony grosz był wielką pomocą dla każdej uczennicy.

Dużo zamówień otrzymywała szkoła od Heleny Modrzejewskiej na drogie weneckie, duchesse koronki, która do swoich strojów scenicznych w Ameryce stale potrzebowała ręcznych koronek.

Całe suknie i wszystkie dodatki, kołnierze, mankiety, wachlarze szkoła wykonywała dla niej. Czasami Modrzejewska w prezencie przesyłała dla uczennic, które wykonywały koronki dla niej, wstążki, jakich jeszcze w Zakopanem nie było. Sprawiało to wielką radość i było miłą pamiątką .

 

Wspomnienia z Archiwum Zespołu Szkół Zawodowych im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, od 2009 roku w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: