Nauczyciele – Karol Kłosowski

Karol Kłosowski był w latach 1913-1932 nauczycielem rysunku i kompozycji w Krajowej Szkole Koronkarskiej . To dzięki niemu do koronek zostały wprowadzone lokalne motywy. Piękno tych wzorów zostało docenione m.in. na Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, na której koronki według projektu Kłosowskiego otrzymały złoty medal.

 

Czy koronki w ogóle są potrzebne? Otóż niejedna z pań przychodzących na kupno do szkoły mówiły: obiadu nie dojem, a koronkę mieć muszę.

Może być i to interesujące, że praca przy koronkach leczy nerwy a szczególniej kobietom stoprocentowym. Niejedna z „nadzwyczajnych” w naszej szkole przebierając klockami mówiła: o jak tyż to uspokaja nerwy.

Ale kobiety o 90 ciu procentach cech męskich mówiły: O ja bym tego nigdy nie zrobiła. Mimo to warto wytwarzać koronki bo kobiecych kobiet jeszcze są miliony.

Karol Kłosowski, 1956 r. (pisownia wg oryginału)

 

Wspomnienia i koronki pochodzą z Archiwum Zespołu Szkół Zawodowych im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, od 2009 roku w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: