Warsztaty koronki klockowej – relacja

W dniach 5-8 sierpnia w Zakopanem, w czasie trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych, w namiocie pod Gubałówką można było spróbować swoich sił w koronce klockowej. Warsztaty poprowadziła koronkarka z Marcinkowic koło Nowego Sącza, Magdalena Cięciwa. Wałki z uwieszonymi na nich na nitkach dziwnymi gałeczkami wzbudziły duże zainteresowanie odwiedzających targi, nie wszyscy wiedzieli, do czego służy ta dziwna konstrukcja. Niektórzy od razu bez obawy chwytali drewienka w ręce i w skupieniu przerabiali pierwszy wzór, innych trzeba było zachęcać nieco dłużej, a pozostali tylko przyglądali się początkującym koronkarkom (bo, niestety, koronkarzy było niewielu, chociaż okazali się równie utalentowani). Osoby, które odważyły się zacząć, szybko przekonywały się, że ta robota nie jest aż tak trudna, jak się wydaje, i już po dwóch dniach najwytrwalsze z uczestniczek tworzyły prawdziwe koronkowe cuda, które można podziwiać w zamieszczonej poniżej fotorelacji.

8 sierpnia koronkarki przeniosły się do Zakopiańskiego Centrum Edukacji, byłej siedziby Szkoły Koronkarskiej, by tam kontynuować wyplatanie misternego dzieła, a namiot pod Gubałówką opanowały dzieci, które wykorzystały motyw koronki oraz tradycyjne zakopiańskie wzory do tworzenia pamiątek z wakacji. Przez cały czas trwania warsztatów można było obejrzeć wystawę dotyczącą koronki klockowej, a także jej zakopiańskich tradycji, szczególnie tych związanych ze Szkołą Koronkarską.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: