Czy koronki w ogóle są potrzebne? – takie pytanie zadał już ponad pół wieku temu Karol Kłosowski, nauczyciel w Zakopiańskiej Szkole Koronkarskiej, autor najpiękniejszych wzorów, które w niej powstały.

Zakopiańska Koronka Klockowa – ożywione dziedzictwo to projekt, dzięki któremu chcemy udowodnić, że koronka jest nie tylko potrzebna, ale nadal zachwyca i inspiruje. Najważniejszą częścią projektu jest odtworzenie 10 wzorów koronek zakopiańskich i umożliwienie dostępu do nich wszystkim zainteresowanym osobom. Chociaż każdy może podziwiać piękno tych wzorów, wykonać je będą potrafiły tylko osoby zaawansowane w tym rękodziele. Początkującym poświęcono warsztaty, które odbyły się w Zakopanem w dniach 5-8 sierpnia 2010 roku. Warsztatom towarzyszyła wystawa przybliżająca zakopiańską historię koronki klockowej oraz zachęcająca do twórczego wykorzystania tej techniki, także przy użyciu nietradycyjnych materiałów.

Ostatnim etapem projektu jest udostępnienie na stronie internetowej odtworzonych wzorów i wykonanych na ich podstawie koronek, e-learningowego kursu koronki, a także m.in. materiałów edukacyjnych: scenariuszy lekcji czy propozycji zabaw dla dzieci.

Mamy nadzieję, że każdy, kto mógł uczestniczyć w projekcie, podobnie jak Karol Kłosowski, na zadane na początku pytanie odpowie twierdząco.

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Zakopiańska Koronka Klockowa – ożywione dziedzictwo jest pierwszym projektem monograficznym przeprowadzonym w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, przedsięwzięcia, które ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik. www.szlakrzemiosla.pl

Odtworzenia wzorów oraz wykonania na ich podstawie koronek podjęła się koronczarka z Marcinkowic koło Nowego Sącza, Magdalena Cięciwa, która prowadziła także warsztaty w Zakopanem. Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w projekt.

—————————————————————————————————————————————————————————————————–

Magdalena Cięciwa – mieszka w Marcinkowicach koło Nowego Sącza. Koronką klockową zajmuje się od 10 lat.

Wielokrotnie nagradzana za swoje prace m.in. na największym w Polsce Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej: II nagrodą w kategorii koronki wieloparkowej (2004), II nagrodą (2008, 2010) i wyróżnieniami (2004, 2007) w kategorii koronki tradycyjnej, a także nagrodą w konkursie twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej (2006), nagrodą za najlepsze prace na 42. Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą (2009).

Prace Magdaleny Cięciwy były pokazywane na wielu wystawach w Polsce i za granicą: na Słowacji, na Węgrzech czy w Chinach.

Koronczarka chętnie prowadzi warsztaty i pokazy m.in. podczas Jarmarku Jagiellońskiego, imprez organizowanych przez Agencję Tatrzańską i Fundację NADwyraz.

Magdalena Cięciwa jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowana została odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Za propagowanie tradycji i obyczajów lachowskich przyznano jej „Złote Serce Lachowskie”. Jest Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Pasja do koronki klockowej udzieliła się także córce pani Cięciwy. W 2010 roku Kinga zdobyła nagrodę na konkursie we Włoszech. Praca „Autumn through your eyes” została oczywiście wykonana pod kierunkiem mamy.

Więcej o Magdalenie Cięciwie można przeczytać na portalu Szlak Tradycyjnego Rzemiosła.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Szlak Tradycyjnego Rzemiosła  Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to realizowany od 2008 roku projekt, który ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.
 • Organizator:

  Fundacja NADwyraz
 • Projekt finansowany przez:

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Partner:

  Partner:
 • Podziękowania:

  Muzeum Tatrzańskie
 • Koronka klockowa – linki

%d blogerów lubi to: